Psychologiczny aspekt leczenia choroby alkoholowej jest niewiarygodnie istotny. chorób, które są nieuleczalne.

4 lipca, 2021 0 Comments

Alkoholizm już od ładnych paru lat uznawany jest za jednostkę chorobową. Wpisuje się on w szeroki wachlarz uzależnień, które tylko przy pomocy fachowej terapii można pokonać. I w tym miejscu musimy podkreślić, że pokonanie tej choroby nie jest tu jednoznaczne z jej wyleczeniem.

Choroba alkoholowa zalicza się bowiem do tej kategorii chorób, które nie są do wyleczenia. Oznacza to, iż alkoholikiem jesteś już na całe życie. Jednak twoje życie ma możliwość przebiec inaczej. Uzależnienie nie determinuje naszego życia. Ażeby jednak tak to się potoczyło, konieczna jest fachowa opieka nad osobą uzależnioną. Jeżeli ktoś chce przezwyciężyć uzależnienie, bardzo dobrym miejscem do tego jest fachowa klinika leczenie w której posiada naprawdę charakter kompleksowy. Pobyt w tego typu miejscu gwarantuje 1-wszy i główny warunek skutecznego leczenia – całkowite wyeliminowanie alkoholu. Osoba uzależniona musi też odbyć detoks. Detoks jest absolutnie konieczne, nie tylko i wyłącznie do prawidłowej oceny fizycznego stanu osoby uzależnionej, ale też do uświadomienia jej, jak głęboko choroba zakorzeniła się w jej psychice. Bo w rzeczywistości prawdziwa walka o wyjście z uzależnienia toczy się w głowie chorego. To dlatego właśnie psychologiczny aspekt alkoholizmu jest tak istotny. Wszywka alkoholowa Lublin w każdym przypadku wymaga wielkiego zaangażowania ze strony osoby chorej. Jeśli ktoś nie pragnie się leczyć, jeżeli nie ma w sobie chęci do walki, trudno wyczekiwać dobrych efektów.

Lekarze wiedząc o tym na samym początku pracują nad podejściem swoich pacjentów. Tych, którzy nie są zmotywowani, próbują bardziej zaangażować. Tych jednakże, którzy chcą walczyć, wspierają w podtrzymaniu ich determinacji. W momencie gdy widzą, iż pacjent jest zdeterminowany, że ich pacjent chce walczyć, podejmują kolejne kroki. W trakcie kolejnego etapu terapii, lekarze starają się dotrzeć do sedna uzależnienia. Bo sam alkoholizm nim nie jest. On jest efektem. Bodziec, który popchnął ich pacjenta do picia, pochodzi z zewnątrz. I to jego znalezienie jest wówczas priorytetem. Dopiero poznanie przyczyny, pozwala podjąć dalszą pracę. To niewątpliwie wymaga nieco czasu. Ale należy go wygospodarować, ażeby nareszcie uwolnić się od złego w swojej głowie, który spowodował, że pacjent znalazł się w takim, a nie innym położeniu. A gdy to się uda, można przejść do kolejnego etapu. Jego celem jest nauczenie pacjenta, jak sobie radzić w sytuacjach stresujących. Właściwie dlaczego? Bo w szczególności podczas takich chwil powraca wielka ochota sięgnięcia po używkę. W dodatku pacjent uczy się też odmawiania alkoholu osobom trzecim a także radzenia sobie ze świadomością, że nawet jego nieduża ilość może spowodować nawrót uzależnienia.

Psychologiczny aspekt leczenia alkoholizmu jest bardzo istotny. Możemy wręcz stwierdzić, iż nie ma efektywnej terapii, bez spotkań z z psychologiem. Leczenie farmakologiczne, owszem potrafi także dać znakomite rezultaty, ale powinno być ono pracą z psychologiem uzupełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *